5 PUANLIK PRİM İNDİRİMİ

/
Görüntülenme +34
Yorumlanma +12

Sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde uzun vadeli sigorta kolları olarak bilinen malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları priminin işveren hissesinden beş puanlık indirim teşviki ile ilgili yasa hükmü, 2008/Mayıs ayında 5763 sayılı Kanunun 24. maddesi ile kabul edilerek 5510 sayılı Kanunun 81 inci maddesinin birinci fıkrasına (ı) bendi olarak eklenmiştir.

Yıllardır Sosyal Güvenlik Kurumları, ( tek çatı olmadan önce Bağ-Kur ve SSK), kendilerine ve/veya işyerinde hizmet akdine istinaden çalıştırdıkları sigortalılara ait, süresi içerisinde ödenmeyen sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezası, sosyal yardım zammı ve bunlara ilişkin gecikme cezası, gecikme zammı ile ilgili olarak farklı zamanlarda “prim alacakların yeniden yapılandırılması” adı altında veya kamuoyunda “prim affı” olarak bilinen kanunlar ile borçlu işverenlere ödeme kolaylıkları sağlamıştır. Ancak bu yapılandırmalar, süresi içerisinde prim vb kurum alacaklarını ödemeyen işverenleri ve kişileri rahatlatırken, yasal süresi içerisinde Kanuni yükümlülüklerini yerine getirenler açısından kırgınlıklara neden oluyor adeta cezalandırıldıklarını düşünüyorlardı.

Ülkenin ekonomik şartları dikkate alınarak prim ödeme zorluğu çeken vatandaşlar adına kolaylık sağlanması gerektiğini düşünsek bile yasal süresi içerisinde ödemelerini yapan işverenlerinde ödüllendirilmesi gerektiği kanaatindeydik. Nihayet bu durum 5763 sayılı yasa ile dikkate alınmış ve borçlarını Sosyal Güvenlik Kurumuna zamanında ödeyen işveren için, beş puanlık işveren hissesi sigorta primi indirim teşviki yasalaşarak 01.10.2008 tarihinden itibaren uygulanmaya başlanmıştır. Bu yazımızda %5 puanlık prim indirimin kapsamı, yararlanma şartları vb gibi konular hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Sigortalı çalışanların prime esas kazançları üzerinden hesaplanan malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları, özel sektör işverenlerince ödenmesi gereken işveren hissesinin 5 puanlık kısmı indirim olarak karşılanmaktadır. 01.10.2008 tarihinden itibaren beş puanlık prim indirimi uygulanmaktadır.

Sosyal güvenlik destek primine tabi çalışanlardan dolayı 5 puanlık indirimden yararlanılamaz.

YARARLANMA ŞARTLARI:

YORUMLAR
Görüntülenme +0

Yorum yazın ya da fikirlerinizi belirtin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Beğen Paylaş

Bizi Takip Edin