İşbaşı Eğitim Programı Nedir?

/
Görüntülenme +34
Yorumlanma +12

İşbaşı Eğitim Programı, kişinin mesleki bilgilerini uygulama yaparak pekiştirmelerini, iş ve üretim süreçlerini bizzat görerek öğrenmelerini sağlamayı amaçlayan bir işi, işbaşında öğrenme programıdır.

Programdan Hangi İşverenler Yararlanabilirler?

4857 sayılı İş Kanunu veya 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 4/a. maddesine tabi olarak en az iki sigortalı çalışanı bulunan,

Kuruma kayıtlı işverenler, dernekler, vakıflar, kamu kurumu niteligindeki meslek kuruluşları, meslek birlikleri, sendikalar, ticaret ve sanayi odaları, noterler, kamunun payının % 50’nin altında olduğu iktisadi teşekküller, v.b. işverenler faydalanabilmektedir.

Programa Kimler Katılabilirler?

Programın Süresi Ne Kadardır?

İşbaşı Eğitim süresi verilen taahhüt süresi ile eşit hale getirilmiştir. Program günde en az 5 en fazla 8 saat olmak üzere ve haftada 6 günü aşmamak kaydıyla haftalık 45 saati geçmeyecek şekilde ve vardiyalı planlanabilir.

Programın Katılımcıya Faydaları Nelerdir?

Üniversite öğrencileri stajlarını İEP kapsamında yapabilir ve program süresince burs veya öğrenim kredileri kesilmez. CV’ lerine bunu da ekleyebilirler.

Program süresince katılımcılara net asgari ücret düzeyinde 2.020 TL (Günlük 77,70 TL, öğrenciler 58,27 TL, işsizlik ödeneği alanlar 38,85 TL) İŞKUR tarafından verilmektedir. Sanayi sektöründeki mesleklerde düzenlenecek işbaşı eğitim programlarına katı lan kadınların bakmakla yükümlü oldukları 2-5 yaş arası çocukları için aylık 400 TL bakım desteği program süresince karşılanacaktır.

Ayrıca program süresince katılımcılar adına iş kazası ve meslek hastalığı ile genel sağlık sigortası primleri karşılanır.

Çalışan sayınızın %30′ na kadar kontenjan talebinde bulunabilirsiniz.

İEP’ten Geçici Koruma Kapsamındakilerin Faydalanması

Yabancılar ve Geçici Koruma Kapsamındakilerin Kurs ve Programlardan Faydalanması için;

Kuruma kayıt olduktan sonra yararlanmayı talep ettikleri kurs ve programlara katılım şartlarına haiz olmaları durumunda kurs ve programlardan yararlanabilirler.

Geçici Koruma kapsamında olan kişiler için bir işyerinde düzenlenen mesleki eğitim kursu veya işbaşı eğitim programına katılımlardan önce çalışma izni alınmasına gerek yoktur.

Ancak kişilerin kurs veya program sonrasında işe alınmaları durumunda çalışma izni alınması gerekir.

YORUMLAR
Görüntülenme +0

Yorum yazın ya da fikirlerinizi belirtin!

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Beğen Paylaş

Bizi Takip Edin